“KĀPĒC KOLAGĒNS NESTRĀDĀ?”

5 vienkāršas kļūdas, kuras pieļaujot pazaudējat laiku, enerģiju un naudu, lietojot trendīgus, bet neefektīvus uztura bagātinātājus

- “Mans krēms satur kolagēnu”

- “Manā serumā ir kolagēna peptīdi”

- “Manas sejas maskas pamatā ir kolagēns”

- “Acu maska ar kolagēnu…  tas izklausās labi!"

- “Un kā tad būs ar to musli batoniņu ar kolagēnu?”

- “Kolagēna peptīdi ir vienīgā metode, kas strādā”

- “Es pārgāju uz kolagēna proteīnu lietošanu pēc treniņiem”

- “Protams, es lietoju kolagēnu katru dienu”

- “Es pamēģināju jaunu šķidro kolagēnu un tas garšoja lieliski”

- “Es vienkārši pievienoju kolagēnu manai rīta kafijai”

Un ko varam sagaidīt  tālāk?... Zeķes ar kolagēnu? Uj, atvainojiet, zeķes ar kolagēnu jau eksistē…

Vai ticat ažiotāžai?

Pēdējā laikā liekas, ka pasaule ir sajukusi prātā. Tā vien šķiet, ka visvairāk apspriestās tēmas ir, kāda ir kodolkara iespējamība un kādiem jauniem produktiem varētu piedēvēt maģisko nosaukumu “kolagēns”.

Šķirstot žurnālus vai apskatot reklāmas stendus, tā vien liekas - katra otrā jauna uztura bagātinātāja nosaukumā vai aprakstā parādās vārds “kolagēns”. Atpazīstami zīmoli šo vārdu izmanto regulāri, pastāvīgi solot transformēt mūsu veselību un fizisko formu. Jums noteikti ir draugi, kas lieto kolagēna produktus ikdienā un nepārtraukti stāsta, cik laimīgii viņi tagad ir. Un tad vēl redzam tos smaidīgos, perfektos Instagram influencerus un iemīļotos TV personāžus, kas mums stāsta, kā viņi ir ieguvuši mirdzošu, jauneklīgu ādu, pateicoties ikrīta kolagēna devai.

Tālu neatpaliekot no medicīniskajām maskām - Covid pandēmijas laika populārākās tēmas -, nu par apspriestāko tematu kļuvis kolagēns, un apsveicam - šajā diskusijā nu esat ierauts arī Jūs!

Jūs iegādājāties kolagēnu, taču tas nedeva acīmredzamus ieguvumus? Kāpēc tā?

Kad kaut kas strauji paliek ļoti populārs, attapīgākie spēj šo trendu pārvērst zeltā. Uzņēmēji steidz mainīt produktus un to nosaukumus, iekļaujot jauno aktuālo vārdu, vienlaicīgi it kā aizmirstot visu to, pie kā pieturējās līdz šim. Tas, protams, ienes pamatīgu peļņu, un biznesam iet ļoti labi. Daudzi uzņēmēji nespēj noticēt veiksmei - šī jaunā populārā lieta darbojas kā naudas printēšanas mašīna. Un tā tas turpinās līdz brīdim, kad pie horizonta parādās kāds jauns un labāks trends, kam pievērst uzmanību.

Patērētāji, protams, no šī procesa neiegūst neko. Ja Jūs patiesi novērtējat un rūpējaties par klientiem, kas iegādājas Jūsu produktus, tad Jūs noteikti vēlaties viņos vairot izpratni par kolagēna lietderību. Vēl jo vairāk, Jūs vēlaties, lai viņi pilnvērtīgi izmantotu visus ieguvumus, ko sniedz kolagēna īpašības.

5 kļūdas, no kurām izvairīties  

Lai iegūtu no kolagēna visus labumus, tas jālieto pareizi. Miljoniem cilvēku visā pasaulē lieto kolagēna piedevas, bet diemžēl pieļauj kļūdas, kas liedz tiem iegūt labumu no tā daudzajām īpašībām. Šeit ir piecas izplatītākās kļūdas, ko cilvēki pieļauj, lietojot kolagēnu: 

1. noteikums: Izprotiet skaitļus un lietojiet kolagēnu pareizās devās

Vispirms iedomājieties sevi aptiekā, kur Jūsu uzmanību acumirklī piesaista plaukti ar daudziem spīdīgiem iepakojumiem, kuru vidū ir arī kolagēns - šī brīža “must have”. Jūs iegādājaties iepakojumu, uz kura ir rakstīts: 80 tabletes, 500 mg kolagēna.

Meklējot labāko kolagēna produktu, ir ļoti svarīgi saprast, kā pareizi interpretēt skaitļus. Sāksim ar vienkāršu faktu: 1 grams = 1000 mg. 

Tagad padomāsim par tikko aptiekā iegādātā jaunā produkta, ko tik nepacietīgi vēlaties sākt lietot, devu: 

Iepakojums satur 80 tabletes, katra tablete satur 500 mg kolagēna.

80 x 500 = 40000 mg  

Izklausās daudz, ne tā? Tomēr tie ir tikai 40 grami, kas faktiski pietiks tikai aptuveni 8 dienām, lietojot ieteikto optimālo dienas devu. Vēl jo vairāk - Jums katru dienu būs jālieto 10 jauniegādātā kolagēna tabletes, lai sasniegtu šo ideālo dienas devu.

Diemžēl kosmētikas produktiem piemīt tā pati problēma. Lielākā daļa krēmu un serumu bieži vien satur mazāk par vienu gramu kolagēna, vai arī tas tiek pievienots niecīgos apmēros tikai un vienīgi mārketinga nolūkos. 

Izšķīdināts kolagēns: 9 grami kolagēna peptīdu x 14 pudeles jeb 7750 mg x 10 ampulas – jau izklausās labāk, ne tā? Sareizinot 9000mg x 14x = 126000 mg jeb 7750 mg x 10x = 77500 mg – acīmredzams uzlabojums!  

Kolagēns pulvera formā: Kā būtu ar 150 000 mg vai 200 000 mg kolagēna vienā burciņā vai kastē? Izklausās jau pavisam labi, vai ne tā? Labi, labi, kolagēna deva nav vienīgais būtiskais faktors, taču šie piemēri uzskatāmi parāda, kāda nozīme ir cipariem. Vai tiešām mazāk nekā viens grams kolagēna Jūsu serumā, sejas vai acu maskā varēs sniegt jums ilgstošus ieguvumus?

Kolagēna lietošanas “zelta likums” ir šāds:

“Rekomendējamā dienas kolagēna deva ir 2.5 - 15 g. Optimālākā un drošākā deva ir 5 g dienā. Taču daudz svarīgāks faktors par kolagēna dienas devu ir tā  lietošanas ilgums.” 

2. noteikums: Zema molekulārā masa ir būtiska

Izprotot pareizas kolagēna devas nozīmīgumu, Jums varētu šķist, ka visu atrisinās tas, ja vienkārši iegādāsities produktu ar vislielāko kolagēna saturu. Ja vien viss būtu tik vienkārši!

Izglītošanās nolūkos ir būtiski arī izprast, kas ir “peptīdi”. Peptīdi ir īsas aminoskābju ķēdes, kas savienotas ar peptīdu saitēm. Proteīni satur 50 aminoskābes, peptīdi - no 2 līdz 20. Kā mēs izskaidrosim tālāk, šī atšķirība ir ļoti būtiska.

Kāda ir atšķirība starp kolagēna pulveri un liellopu steiku?

Pamēģiniet atbildēt uz šo vienkāršo jautājumu: kāda ir atšķirība starp liellopu steiku un kolagēna pulveri? Tie abi satur proteīnus, sastāv no aminoskābēm un tiem abiem ir dzīvnieku izcelsme. Asiņains steiks (medium rare) garšo labāk un maksā mazāk par kolagēna pulveri.

Pienācis laiks atklāt nākamo noslēpumu: 

 • Kolagēns ir olbaltumviela, kas pamatā sastāv no trim aminoskābēm - prolīna, glicīna un hidroksiprolīna. Šīs aminoskābes organismā veido proteīna fibrilu trīskāršā spirāles matricā. Papildus tam kontrolēta enzīmu hidrolīzes procesa rezultātā peptīdi satur šīs trīs aminoskābes visaugstākajā koncentrācijā, tādējādi veicinot kolagēna bioaktīvās īpašības.
 • Peptīdiem piemīt bioloģiski aktīvas īpašības tikai tad, ja tiem ir ļoti zema molekulmasa (2-4 kDa (kilodaltoni)), kas ļauj tiem tieši ietekmēt ķermeņa šūnas, stimulējot ražot fibroblastus, kas ir atbildīgi par dabisko kolagēna sintēzi mūsu organismā.

Tas nozīmē to, ka, ja Jūsu kolagēnā nav peptīdi ar zemu molekulmasu, tad tas, ko Jūs iegūstat, ir vienkārši vēl viens proteīns. Proteīns, kuru Jūs iegādājaties skaistā iepakojumā par augstāku cenu.

3. noteikums: Izdariet pārdomātu izvēli starp dažādas izcelsmes kolagēniem

Pirms Jūs sākat lietot kolagēnu, uzdodiet sev šādus jautājumus:  

 • Kādus ieguvumus vēlos panākt?
 • Vai es jūtu spriedzi un mērenas sāpes locītavās?
 • Vai mana āda ir tik mirdzoša, cik tai būtu jābūt dabīgi?
 • Vai novecoju ātrāk nekā vajadzētu?

Atbildes uz šiem jautājumiem palīdzēs Jums izdarīt pareizo izvēli.

Kāds kolagēna veids būtu piemērotāks man?

Zivs vai liellopu? Cūkas vai vistas izcelsmes kolagēns?

Atbilde ir pavisam vienkārša: visi kolagēna veidi strādā un ir labvēlīgi mūsu veselībai.

Jūras (zivs) kolagēns ir pārāks par citiem kolagēna veidiem. Tas ir dārgāks, pateicoties tā izcilajai biopieejamībai (līdz 1,5 reizēm ātrāka uzsūkšanās organismā nekā jebkuram citam kolagēna veidam), un tam, ka tajā ir visaugstākā I tipa kolagēna koncentrācija, kas pastiprina ar skaistuma uzlabošanu saistītās kolagēna īpašības. Tas arī izskaidro, kāpēc lielākā daļa kosmētikas produktu ir balstīta tieši uz jūras kolagēnu.

Jūras kolagēns ir lieliski piemērots arī locītavām un cīpslām, bet nav tik efektīvs sporta uzturā, tā kā  liellopa un cūkas izcelsmes kolagēns, kas satur augstu II un III tipa kolagēna koncentrāciju, būs efektīvāks.

Taču vēlamies vēlreiz uzsvērt: tas, kas ļaus kolagēnam efektīvi darboties, ir zemā peptīdu molekulmasa.

4. noteikums: Kolagēna lietošanai jābūt vienkāršai un patīkamai, un bez nepatīkamas smaržas

7 no 10 cilvēkiem, kas sākuši lietot kolagēnu, to pēc kāda laika pārtrauc. Kāds tam ir iemesls? 

 • Smarža un garša. Ja Jūsu kolagēna produkts smaržo pēc zivs vai garšo pēc sālītas gaļas un Jūs mēģināsiet to lietot 90 dienas, ir diezgan pašsaprotami, kas sekos tālāk. Lielākā daļa cilvēku, kas lieto kolagēna produktu, kuram piemīt nepatīkama garša vai smarža, agrāk vai vēlāk pārtrauc tā lietošanu.
 • Mākslīgie aromatizētāji un saldinātāji. Ikviens, kurš kādreiz ir lietojis sporta uzturu, zina, ka ir vienkārši neiespējami katru dienu lietot proteīnu ar vienu un to pašu garšu. Saprotams, ka tas pats attiecas uz kolagēnu. Cilvēkiem nav dabiski ilgstoši lietot kaut ko ar mākslīgu garšu. Iespējams, mēs varētu izturēt divas vai pat trīs nedēļas, lietojot vienu un to pašu mākslīgo garšu, taču galu galā tas kļūst pārāk nepatīkami un mēs to izbeidzam.

Lai kolagēns darbotos Jūsu labā, kolagēnam, ko patērēsiet ikdienā, jāpiemīt neitrālai garšai, tam ir jābūt viegli pievienojamam jebkuram dzērienam vai ēdiena receptei, 100% šķīstošam (bez neizšķīdušiem kunkuļiem) un ērtā iepakojumā, lai Jums nebūtu jānēsā līdzi visa uztura bagātinātāju bundžiņa uz darbu vai komandējumā.

5. noteikums: Nekādas krāpšanās - pabeidziet pilnu kolagēna lietošanas kursu

“Es lietoju kolagēnu 30 dienas bez pārtraukumiem, taču nekas nenotika.” 

Atcerēsimies 2. noteikumu: 

Peptīdiem piemīt bioloģiski aktīvas īpašības tikai tad, ja tiem ir ļoti zema molekulmasa (2-4 kDa (kilodaltoni)), kas ļauj tiem tieši ietekmēt ķermeņa šūnas, stimulējot ražot fibroblastus, kas ir atbildīgi par dabisko kolagēna sintēzi mūsu organismā.

Ņemot vērā šo faktu, ir iespējams secināt, ka nozīme ir nevis kvantitātei, bet kvalitātei, tas ir, tam, cik zema ir kolagēna peptīdu molekulmasa, kā arī kolagēna lietošanas ilgumam.

Tas mūs aizved pie pēdējā “zelta likuma”:  

Lai panāktu redzamus un uzskatāmus rezultātus, kolagēns jālieto ilgāk par divām, trim vai pat sešām nedēļām.

Vēlamo rezultātu panākšanai pētnieki iesaka pieturēties pie šiem 3 noteikumiem: 

 • Lietojiet tikai augstas kvalitātes kolagēnu ar zemu molekulmasu
 • Optimālā dienas deva ir 5 grami
 • Minimālais kolagēna kursa ilgums ir 90 dienas

Vai Jūs varat atkārtot kursu? Vai arī pēc 90+ dienām jāpaņem pauze? Atbilde ir vienkārša: viss atkarīgs no Jums!

Pieturēšanās pie noteikumiem ir izdošanās atslēga

Izpratne par pamata principiem, kas jāievēro, izvēloties kolagēna piedevu, visticamāk palīdzēs Jums ietaupīt daudz naudas, neizniekojot to dažādu “maģisko”, bet neefektīvo produktu iegādei, un tā vietā ļaus Jums pielietot iepriekšminētos “zelta likumus”, kuru rezultātā Jums viss izdosies.

Mums visiem jau tagad ir skaidrs, ka kolagēns ir obligāta katra cilvēka, kas vēlas dzīvot veselīgi, uztura sastāvdaļa. Taču ir jāatceras, ka, protams, kolagēns nav panaceja, kas nozīmē, ka Jūs nevarat turpināt dzīvot neveselīgi un sagaidīt optimālus rezultātus. Galu galā, tūlītēju rezultātu iegūšanai vienmēr var vērsties pēc kādas dārgas injekcijas.

Kolagēna panākumu pamatā ir tikai viens sens likums: tu esi tas, ko tu ēd!

← IEPRIEKŠĒJAIS RAKSTS NĀKOŠAIS RAKSTS →