Kolagēns ir viens no populārākajiem komponentiem kosmētikas produktos, īpaši pretnovecošanās krēmos, serumos un maskās. Ražotāji sola samazināt grumbas, uzlabot ādas elastību un nodrošināt dziļu mitrināšanu. Bet vai kolagēns kosmētikā patiešām var būtiski uzlabot ādas stāvokli? Vai tas ir tikai mārketinga triks?
Kolagēns krēmos: cik daudz tajos patiesībā ir?
Kosmētikas līdzekļi ar kolagēnu bieži tiek reklamēti kā dziļi mitrinoši un atjaunojoši. Tomēr, aplūkojot sastāvu, atklājas, ka lielākajā daļā šo produktu kolagēna saturs nepārsniedz 1-2%. Tas nozīmē, ka, lietojot krēmu mēnesi, jūs uzklājat uz ādas niecīgu daudzumu kolagēna, kas nespēj būtiski ietekmēt tās struktūru.
Turklāt kosmētikā izmantotais kolagēns parasti ir ar lielu molekulmasu, kas neļauj tam iekļūt dziļi ādas slāņos. Tas paliek uz virsmas, radot tikai īslaicīgu mitrināšanas un aizsardzības efektu.
Kāpēc kolagēns nevar iekļūt caur ādu?
Cilvēka āda ir dabiska aizsargbarjera, kas pasargā organismu no ārējās vides kaitīgās ietekmes. Kolagēna molekulas, īpaši dabīgā formā, ir pārāk lielas, lai spētu iekļūt caur epidermu un sasniegt dermas dziļākos slāņus, kur tās patiešām nepieciešamas. Tādējādi pat visdārgākais krēms ar kolagēnu nespēj papildināt organisma kolagēna rezerves.
Kā efektīvi papildināt kolagēna līmeni?
Vienīgais patiesi efektīvais veids, kā paaugstināt kolagēna līmeni organismā, ir to uzņemt ar uztura bagātinātājiem. Pētījumi liecina, ka ikdienas 5-10 g hidrolizētā kolagēna ar zemu molekulāro masu patēriņš palīdz:
- Uzlabot ādas elastību un tvirtumu.
- Samazināt grumbas un palielināt ādas mitrināšanu.
- Stiprināt matus un nagus.
- Atbalstīt locītavu un saišu veselību.
Hidrolizēts kolagēns ir ar zemu molekulāro masu, tāpēc tas viegli uzsūcas un nonāk asinsritē, piegādājot nepieciešamās aminoskābes šūnām, kas atbild par kolagēna sintēzi.
Vai ir vērts lietot krēmus ar kolagēnu?
Lai gan kosmētikas līdzekļos esošais kolagēns nevar iekļūt dziļi ādā, tas nenozīmē, ka šādi krēmi ir bezjēdzīgi. Tie var nodrošināt mitrināšanu, aizsardzību un īslaicīgu ādas tekstūras uzlabošanu. Tomēr paļauties tikai uz ārēju kolagēna lietošanu nav pietiekami.
Tikai visaptveroša pieeja
Kolagēns kosmētikā vairāk darbojas kā palīglīdzeklis, nevis efektīvs risinājums kolagēna līmeņa papildināšanai organismā. Lai saglabātu ādas jaunību un veselību, nepieciešama gan iekšēja, gan ārēja kopšana: regulāra kolagēna uzņemšana uztura bagātinātāja veidā, sabalansēts uzturs, veselīgs dzīvesveids un kvalitatīvas kosmētikas lietošana.Tikai visaptveroša pieeja ļaus sasniegt redzamus un ilgstošus rezultātus.