KAS IR ROZĀCIJA? UN KĀ KOLAGĒNS VAR PALĪDZĒT?

Seja ir mūsu emociju un domu spogulis. Parasti tā ir pirmā lieta, ko pamanām viens otrā. Veselīgas un izskatīgas ādas saglabāšana palīdz vairot mūsu pašapziņu un uzlabo mūsu vispārējo fizisko labsajūtu.

SEJA IR MŪSU VIZĪTKARTE

Mūsu āda ikdienā ir pakļauta ārējiem faktoriem, piemēram, rudens vējiem un karstiem vasaras saules stariem. Turklāt mūsu ādu no iekšienes ietekmē arī pārtika, stress, un ģenētiskie iedzimtības faktori, kurus mēs pārmantojam. Seja ir mūsu vizītkarte, un mums jādara viss, kas ir mūsu spēkos, lai izskatītos pēc iespējas labāk.

Lai gan dažiem cilvēkiem galvenais mērķis ir atrast veidus, kā saglabāt ādas jaunības izskatu, citiem ādas redzamais stāvoklis var ietekmēt to, kā viņi jūtas un kā viņi komunicē ar pasauli.

Tāpēc šajā rakstā mēs pievērsīsimies rozācijai - izplatītai ādas slimībai, kas, skar aptuveni 415 miljonus cilvēku visā pasaulē. Tā ir īpaši izplatīta starp cilvēkiem ar gaišu ādas krāsu un cilvēkiem ar ķeltu un skandināvu DNS. Daudzi no tiem, kas cieš no šīs slimības, izjūt diskomfortu un zaudē pašapziņu.

Zemāk mēs aplūkosim, kas ir rozācija, no kurienes tā rodas, kā to ārstēt un kāpēc kolagēns var būt risinājums tieši jums.

KAS IR ROZĀCIJA?

Rozācija ir bieži sastopams hronisks iekaisuma izraisīts ādas stāvoklis, kas parasti izpaužas kā apsārtums uz sejas, galvenokārt deguna, pieres un vaigu apvidū. Rozācija visbiežāk sastopama cilvēkiem ar gaišu sejas krāsu vecumā no 25 līdz 60 gadiem. No rozācijas biežāk cieš sievietes nekā vīrieši.

Ir četri rozācijas veidi:

1) Eritematoteleangiektātiskā rozācija

Simptomi ir apsārtums, dedzinošas sajūtas un raupja vai zvīņveidīga āda;

2) Papulopustulozā rozācija

Raksturo vieglas papulas vai pustulas, un to bieži jauc ar akni;

3) Rinofīma

Pazīmes ir sabiezējusi āda un neregulāra virsma, kā arī izciļņi uz deguna;

4) Acu rozācija

Acu rozācija ir smagākā rozacejas forma, kas izraisa plakstiņu un acs iekaisumu.

ČETRAS ROĀCIJAS STADIJAS

Zinātniskie pētījumi ir atklājuši četras dažādas rozācijas attīstības stadijas:

Par 1. stadiju liecina biežs apsārtums un ādas kairinājums.

       2. posms ir pāreja uz pastāvīgu apsārtumu.

       3. posmā parādās papulas un pūslīši.

       4. stadijas simptomi ir deguna izkropļojumi un acu iekaisuma attīstība - acu baltums kļūst sarkans.

Rozācija bieži vien ilgstoši var palikt nediagnosticēta, jo to bieži jauc ar akni, saules apdegumiem, alerģiskām reakcijām pret kosmētikas līdzekļiem vai tāpēc, ka simptomi rozācijas sākumposmā parādās tikai periodiski.

KAS IZRAISA ROZĀCIJU?

Precīzi faktori, kas ietekmē rozācijas rašanos, nav noskaidroti, lai gan uzskata, ka imūnsistēmas traucējumi palielina ādas jutīgumu pret ārējās vides iedarbību, un viens no galvenajiem iemesliem, iespējams, ir arī nervu un asinsvadu disregulācija.

1) veicinoši faktori, piemēram, ģenētiska nosliece un slimības, tostarp zarnu iekaisuma slimības (IBD), sirds un asinsvadu slimības, diabēts un neiroloģiskas slimības;

2) imūnsistēmas traucējumi, tostarp epidermas barjeras disfunkcija, paaugstināts D vitamīna līmenis un citi;

3) nervu un asinsvadu disregulācijas traucējumi, kas var izraisīt apsārtumu un dedzināšanas sajūtu;

4) Trigerfaktori ir ultravioletais (UV) starojums, pārmērīgs karstums un stress. Arī ērces un mikrobi var izraisīt rozāciju.

Turklāt pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri slimo ar tādām iekaisuma ādas slimībām kā rozācija un ir pakļauti UV starojuma iedarbībai, var rasties ādas kolagēna deģenerācija. UV starojuma iedarbība var izraisīt arī hipervaskularizāciju un lielāku asinsvadu koncentrāciju, kas veicina rozācijas pasliktināšanos.

Rozācijas simptomus var saasināt arī stress un pārmērīga karstuma iedarbība.

Tāpēc, lai gan jums var būt nosliece uz rozāciju vecāku un vecvecāku gēnu dēļ, tā var rasties arī imūnsistēmas un neirovaskulārās sistēmas traucējumu dēļ. Tomēr labā ziņa ir tā, ka ir vairāki izraisītāji, tostarp pārmērīga UV staru iedarbība, karstums un stress, no kuriem mēs visi varam izvairīties, veicot pozitīvas, praktiskas izmaiņas savā dzīvesveidā.

KĀ ĀRSTĒ ROZĀCIJU?

Rozācija un tās simptomi var būt vieglāk kontrolējami, ja tos agrīni atklāj un pareizi ārstē. Dažos gadījumos tās simptomi var pilnībā izzust.

Labākā profilakses taktika ir izvairīšanās no lietām, kas visdrīzāk var izraisīt rozācijas rašanos; tas var nozīmēt izvairīšanos no karstiem dzērieniem, alkohola, pikantiem ēdieniem, stresa, pārmērīgas saules gaismas iedarbības. Katrs no šiem faktoriem var palielināt asins plūsmu un izraisīt sīko asinsvadu paplašināšanos sejā. Lietojiet tīrīšanas un mitrinošus līdzekļus, kas nededzina un nekairina ādu. Dažos gadījumos apsveriet medikamentu un krēmu lietošanu.

KĀPĒC KOLAGĒNS IR SVARĪGS?

Bet kā kolagēns tajā visā iederas? Pašlaik nav pilnībā noskaidrots, vai kolagēns var palīdzēt ārstēt rozāciju. Tomēr mēs zinām, ka kolagēns var palīdzēt mazināt dažus simptomus un uzlabot kopējo ādas stāvokli.

Kolagēns ir mūsu organisma galvenais celtniecības elements un veicina ādas veselību. Kolagēns palīdz aizstāt un atjaunot bojātos saistaudus, kas var būt īpaši svarīgi rozācijas gadījumā. Kolagēns arī palīdz mitrināt ādu un cīnīties ar sausumu un kairinājumu.

Kolagēnam ir būtiska nozīme arī asinsvadu struktūras un stiprības nodrošināšanā, veidojot elastīgākus asinsvadus, kas palīdz uzturēt veselīgu asins plūsmu. Kapilārie asinsvadi savieno artērijas un vēnas un piegādā skābekli un barības vielas ķermeņa šūnām, tostarp ādai.

Visbeidzot, atcerēsimies arī to, ka kolagēns var labvēlīgi ietekmēt mūsu zarnu veselību. Glutamīns, viena no kolagēna primārajām aminoskābēm, palīdz atjaunot un dziedēt zarnu sieniņas IBD gadījumos, kas, kā redzams iepriekš, ir viens no rozaceju veicinošiem faktoriem.

KĀPĒC JŪRAS KOLAGĒNS?

Col Du Marine™ jūras kolagēna peptīdiem ir zema molekulmasa, un organisms tos viegli sagremj un absorbē. Šie maģiskie peptīdi tiek novirzīti uz tām ķermeņa daļām, kur kolagēns ir visvairāk nepieciešams, tostarp uz mūsu ādu.

Col Du Marine™ jūras kolagēna peptīdi ir ērti lietojami, un tos var lietot kopā ar jebkuru dzērienu vai ēdienu un jebkurā diennakts laikā. Tā kā tiem ir neitrāla garša un smarža, tie netraucē baudīt jūsu iecienītāko ēdienu vai dzērienu.

 

Jūs varat arī apskatīt mūsu veikalu un izmēģināt Col Du Marine™ kolagēna peptīdus jau šodien!

Atsauces:

Data provided by the National Rosacea Society: https://www.rosacea.org/press/2018/july/new-study-finds-415-million-people-may-suffer-from-rosacea-worldwide.

University of Rochester Medical Centre, Health Encyclopedia, "Rosacea": https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=85&ContentID=P00311.

Pizzorno, J., Murray, M., & Joiner-Bey, H. (2016). Rosacea. The Clinician's Handbook Of Natural Medicine, 894-899. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780702055140000804?via%3Dihub

Best Practice Journal, " Rosacea: seeing red in primary care", Issue 75, May 2016: https://bpac.org.nz/BPJ/2016/May/docs/BPJ75-rosacea.pdf.

Baker, S. (2007). Advances in the Discovery of Acne and Rosacea Treatments. Comprehensive Medicinal Chemistry II, 957-968. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B008045044X002364?via%3Dihub

Woo, Y., Lim, J., Cho, D., & Park, H. (2016). Rosacea: Molecular Mechanisms and Management of a Chronic Cutaneous Inflammatory Condition. International Journal Of Molecular Sciences17(9), 1562. 
https://www.mdpi.com/1422-0067/17/9/1562

Best Practice Journal, " Rosacea: seeing red in primary care", Issue 75, May 2016: https://bpac.org.nz/BPJ/2016/May/docs/BPJ75-rosacea.pdf.

Harvard Health Publishing, Harvard Medical School, "Rosacea": https://www.health.harvard.edu/a_to_z/rosacea-a-to-z

← IEPRIEKŠĒJAIS RAKSTS NĀKOŠAIS RAKSTS →