LOCĪTAVU SĀPES: KĀ KOLAGĒNS VAR PALĪDZĒT?

Kolagēns ir visizplatītākā olbaltumviela cilvēka organismā un viens no galvenajiem kaulu, ādas, muskuļu, cīpslu un saišu veidojošajiem elementiem. Kolagēns satur mūsu ķermeni kopā: aptuveni 90 % saistaudu un 90 % organiskās kaulu matricas veido kolagēns. Mēs jau esam aplūkojuši kolagēna labvēlīgo ietekmi uz zarnu veselību un varikozām vēnām, un to, ka kolagēns var palīdzēt uzturēt mūsu ādas un nagu veselību. Tomēr ir zinātniskie pētījumi, kuri pēta tieši to, kā kolagēna piedevas var ietekmēt locītavu sāpes, mobilitāti, elastību, iekaisumu un atveseļošanos pēc locītavu traumām, kā arī artrītu un osteoartrītu.

Kolagēns - svarīgs mūsu kaulu veselības uzturēšanai.

I tipa kolagēns veido aptuveni 25 % no kopējā ķermeņa proteīna un 80 % no cilvēka saistaudiem. Patiešām, I tipa kolagēns ir visizplatītākais kolagēns saistaudos, un tas ir daļēji hidrolizēta kolagēna (želatīna) un kolagēna hidrolizāta avots. Izšķīdināts ūdenī vai sālsūdenī, tas ir vieglāk sagremojams un uzsūcas labāk nekā želatīns. Kolagēna hidrolizāts sastāv galvenokārt no glicīna un prolīna. Šīs aminoskābes ir būtiskas skrimšļu stabilitātei un reģenerācijai. I tipa kolagēna sintēzei ir būtiska nozīme arī osteoblastu diferenciācijā un kaulu minerālā blīvuma palielināšanā. Turklāt kolagēns uzlabo arī kaulu minerālvielu saturu un I tipa kolagēna daudzumu kaulu matricā.

Zinātniskajos pētījumi ir arī pierādījuši, ka hidrolizēts kolagēns ir būtisks vispārējai kaulu veselībai un palīdz novērst osteoporozi - veselības stāvokli, kas saistīts ar kaulu novājināšanos un mazāku kaulu blīvumu. Osteoporozes rezultātā notiek arī pārmērīga osteoklastu - kaulu šūnu, kas noārda kaulu audus, - aktivitāte, kas izraisa kaulu zudumu. Pētījumi liecina, ka hidrolizēts kolagēns modulē kaulu veidošanos un kaulu matricas mineralizāciju. Kolagēna peptīdi veicina osteoblastu šūnu augšanu un diferenciāciju. Tas ir svarīgi, lai novērstu kaulu zudumu un līdz ar to arī osteoporozi. Zinātniskajā analīzē arī secināts, ka zemas molekulmasas kolagēns - kolagēna peptīdi - vieglāk uzsūcas un klīniskajos testos uzrāda labākus rezultātus.

Kolagēns un locītavu sāpes

Ir veikti arī padziļināti pētījumi, lai noskaidrotu kolagēna peptīdu lietošanas iespējamos ieguvumus, palīdzot novērst sporta izraisītas locītavu sāpes aktīviem pieaugušajiem, sportistiem un cilvēkiem ar funkcionālām locītavu sāpēm. Lūk, kādi ir līdz šim veikto pētījumu rezultāti:

  • 12 nedēļu ilgā pētījumā tika vērtēta bioaktīvo kolagēna peptīdu lietošanas ietekme uz ar aktivitāti saistītu locītavu sāpju mazināšanu sportistiem ar funkcionālām ceļa locītavu problēmām sporta aktivitātes laikā. Pētījumā tika konstatēts, ka kolagēna peptīdu lietošana jauniešiem ar funkcionālām ceļa locītavu problēmām (un sportojot vismaz 3 stundas nedēļā) var ievērojami uzlabot ar aktivitāti saistītas locītavu sāpes.
  • Divos pētījumos galvenā uzmanība tika pievērsta kolagēna peptīdu lietošanas ietekmes noteikšanai 12 nedēļu laikā. Pētījumi tika veikti ar divām grupām: vienu grupu veidoja sportisti (vīrieši un sievietes), kuru vidējais vecums bija 24 gadi un kuri cieta no ar aktivitāti saistītām ceļa sāpēm, un otru grupu (vīrieši un sievietes), kuru vidējais vecums bija 50 gadi un kuri cieta no funkcionālām ceļa vai gūžas sāpēm. Abos pētījumos tika konstatēts, ka kolagēna peptīdu lietošana mazina ar aktivitāti vai funkcionālajām locītavu sāpēm saistītās sāpes.

Zinātnieki ir pētījuši arī kolagēna peptīdu lietošanas potenciālo pozitīvo ietekmi uz sportu un fizisko spēju uzlabošanu. Pētījumā, kurā analizēja iespējamās priekšrocības, apvienojot ilgstošu kolagēna peptīdu uztura bagātinātāju lietošanu ar pretestības treniņiem, tika konstatēta būtiska pozitīva ietekme uz spēku un muskuļu šķiedru sastāvu rekreatīvi aktīviem vīriešiem.

Kolagēna piedevu ietekme uz artrītu un osteoartrītu

Lai gan daudzos pētījumos ir aplūkotas kolagēna piedevas un to iespējamie ieguvumi atpūtai aktīviem pieaugušajiem vai sporta profesionāļiem, kolagēna piedevas ir arī daudzsološas locītavu sāpju mazināšanai cilvēkiem ar artrītu un osteoartrītu - deģeneratīvu locītavu slimību, kuras ārstēšanai pašlaik nav pieejamas viennozīmīgi veiksmīgas terapijas. Pētījumos, kas veikti ar pelēm un cilvēkiem, ir iegūti pierādījumi, ka kolagēna peptīdi var uzlabot vispārējo locītavu komfortu un palīdzēt mazināt sāpes. Tika secināts, ka kolagēna peptīdiem piemīt arī pretiekaisuma īpašības. Pētījumā, kurā piedalījās 250 cilvēki ar osteoartrītu, sešus mēnešus lietojot kolagēna peptīdus, tika konstatēts būtisks ceļa locītavas komforta uzlabojums, jo īpaši tiem, kuri pirms pētījuma lietoja mazāk olbaltumvielu.

Secinājums

Ir labi zināms, ka aktīvs dzīvesveids un regulāras fiziskās aktivitātes ir galvenie faktori veselīgas un pilnvērtīgas dzīves un cilvēka vispārējās labklājības nodrošināšanai. Ja vēlamies parūpēties par mūsu kauliem un locītavām arī fizisku aktivitāšu laikā, - ir nepieciešams apsvērt lietot papildu uztura bagātinātājus. Kā liecina pētījumi, kolagēna peptīdi var palīdzēt uzturēt mūsu locītavas veselas.

Un, lai gan kolagēnu var iegūt ar pārtiku, piemēram, zivīm, kaulu buljonu un citiem avotiem, vienkāršāks veids, kā iegūt tādas pašas priekšrocības, ir ikdienā lietot kolagēna uztura bagātinātājus. Col Du Marine™ jūras kolagēna peptīdi satur I un III tipa būtisko kolagēnu, un tos var viegli iekļaut jebkurā ikdienas uzturā un lietot kopā ar jebkuru dzērienu vai ēdienu.

Apmeklējiet mūsu veikalu un izmēģiniet Col Du Marine™ kolagēna peptīdus jau šodien!

Atsauces:

Porfírio, E., & Fanaro, G. (2016). Collagen supplementation as a complementary therapy for the prevention and treatment of osteoporosis and osteoarthritis: a systematic review. Revista Brasileira De Geriatria E Gerontologia, 19(1), 153-164. https://doi.org/10.1590/1809-9823.2016.14145.

Osteoporosis, Mayo Clinic: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/symptoms-causes/syc-20351968.

Porfírio, E., & Fanaro, G. (2016). Collagen supplementation as a complementary therapy for the prevention and treatment of osteoporosis and osteoarthritis: a systematic review. Revista Brasileira De Geriatria E Gerontologia, 19(1), 153-164. https://doi.org/10.1590/1809-9823.2016.14145.

Benito-Ruiz, P., Camacho-Zambrano, M., Carrillo-Arcentales, J., Mestanza-Peralta, M., Vallejo-Flores, C., & Vargas-López, S. et al. (2009). A randomised controlled trial on the efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort. International Journal Of Food Sciences And Nutrition, 60(sup2), 99-113. https://doi.org/10.1080/09637480802498820.

Oesser, S., Schulze, C., Zdzieblik, D., & König, D. (2016). Efficacy of specific bioactive collagen peptides in the treatment of joint pain. Osteoarthritis And Cartilage, 24, S189. https://doi.org/10.1016/j.joca.2016.01.370.

Kirmse, M., Oertzen-Hagemann, V., de Marées, M., Bloch, W., & Platen, P. (2019). Prolonged Collagen Peptide Supplementation and Resistance Exercise Training Affects Body Composition in Recreationally Active Men. Nutrients, 11(5), 1154. https://doi.org/10.3390/nu11051154.

Dar, Q., Schott, E., Catheline, S., Maynard, R., Liu, Z., & Kamal, F. et al. (2017). Daily oral consumption of hydrolyzed type 1 collagen is chondroprotective and anti-inflammatory in murine posttraumatic osteoarthritis. PLOS ONE, 12(4), e0174705. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0174705.

Benito-Ruiz, P., Camacho-Zambrano, M., Carrillo-Arcentales, J., Mestanza-Peralta, M., Vallejo-Flores, C., & Vargas-López, S. et al. (2009). A randomized controlled trial on the efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort. International Journal Of Food Sciences And Nutrition, 60(sup2), 99-113. https://doi.org/10.1080/09637480802498820.

← IEPRIEKŠĒJAIS RAKSTS NĀKOŠAIS RAKSTS →